Witajcie w SP 12

Szkoła Podstawowa nr 12 w Krośnie zaprasza do zapoznania ze swoją witryną internetową. Mam nadzieję, drogi Gościu, że znajdziesz tu wszystkie potrzebne informacje

Home

To już kolejny raz w tym roku szkolnym spotykamy się z najmłodszymi uczniami naszej szkoły w niezwykle uroczystej oprawie. Po pasowaniu na ucznia przyszedł czas na pasowanie na czytelnika. 
Zdjęcia z pasowania na ucznia  Fotorelacja z pasowania
 
Pierwszoklasiści są wspaniałym przykładem na to, że warto przekroczyć granice szkoły, żeby znaleźć się w nowym, jeszcze nieznanym im świecie. Wielu z nich już bardzo dobrze czyta, niektórzy zaczęli poznawać  litery, ale na pewno po paru miesiącach spędzonych na wytężonej nauce wszyscy są pełnoprawnymi czytelnikami szkolnej biblioteki, która czeka na nich. Pasowanie na czytelnika miało miejsce w naszej szkole 10 lutego br. 
Nasi najmłodsi czytelnicy po ciepłym przyjęciu przez panią Barbarę Stanek obejrzeli historię bohaterów z bajek i baśni przedstawioną przez starszych uczniów z koła teatralnego prowadzonego przez panią Lucynę Świerad. Należy się uznanie młodym adeptom sztuki teatralnej za odegranie swoich ról z zaangażowaniem, w wyszukanych kostiumach, adekwatnych do ról, jakie odgrywali, pamiętając, że zamiast widowni mieli przed sobą wizjer kamerki, która ich nagrywała w domowej dekoracji (co było podyktowane  czasem pandemii). Pierwszoklasiści mogli się wykazać znajomością bohaterów z bajek i baśni, kiedy słuchali zagadek, czytanych im przez Wróżkę, w którą wcieliła się Maja Makulska (z kl.III).  Młodzi czytelnicy zanim złożyli uroczyste ślubowanie wysłuchali próśb Książki, w którą wcieliła się Emilka Dziedzic (z kl.III). Prośby te dotyczyły tego wszystkiego, o czym należy pamiętać, kiedy bierzemy do ręki książkę. Dzieci ślubowały Książce szacunek oraz troskę o ty, by zawsze wyglądała jak nowa. 
Wśród pasowanych na „Młodego Czytelnika” znalazły się także wychowawczynie klas I: pani Krystyna Kubal i pani Beata Tarnawska.
Pamiątką pasowania na czytelnika są dyplomy „Młodego Czytelnika” oraz książeczki (bajki i baśnie), zakładki, a także „Pierwsze abecadło” – Wyprawka Czytelnicza dla pierwszaka - jako kolejna odsłona kampanii społecznej „Mała książka - wielki człowiek”. Celem tejże akcji przygotowanej przez Instytut Książki jest zaproszenie pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.