Witajcie w SP 12

Szkoła Podstawowa nr 12 w Krośnie zaprasza do zapoznania ze swoją witryną internetową. Mam nadzieję, drogi Gościu, że znajdziesz tu wszystkie potrzebne informacje

Home

5 maja – to Dzień Tolerancji, Praw Człowieka i Integracji Europejskiej, Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Ludzi niepełnosprawnych jest wśród nas bardzo wielu i każdy z nich ma prawo do cieszenia się życiem i korzystania z niego na równi z osobami zdrowymi. Każdy z nas może stać się niepełnosprawny lub mieć taką osobę w rodzinie. Niewiedza ludzi zdrowych dotycząca potencjału osób niepełnosprawnych jest podstawowym czynnikiem hamującym nawiązywanie bliższych relacji. Tymczasem dla prawidłowego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej, niezbędne są kontakty z ludźmi pełnosprawnymi. Niepełnosprawność nie oznacza niepełnowartościowości. Co więcej, w czasach współczesnych, naznaczonych powierzchownością kontaktów i nasileniem wartości indywidualistycznych, interakcje osób zdrowych z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie dla obu stron mogą być szansą na  złamanie odosobnienia  i wzbogacenie własnej egzystencji. Porozmawiajmy o akceptacji, wzajemnej pomocy, empatii. Poczytajmy dzieciom książki, w których występują niepełnosprawni bohaterowie: "Czarny młyn" Marcina Szczygielskiego, "Tydzień Konstancji" Olgi Masiuk, "Wyspę mojej siostry" i "O Stephenie Hawkingu, czarnych dziurach i myszach podpodłogowych" Katarzyny Ryrych, "Jabłko Apolejki" Beaty Wróblewskiej, "Żółte kółka" Elizy Piotrowskiej.

                                                                                                                                                                                                                Stanek Barbara