Witajcie w SP 12

Szkoła Podstawowa nr 12 w Krośnie zaprasza do zapoznania ze swoją witryną internetową. Mam nadzieję, drogi Gościu, że znajdziesz tu wszystkie potrzebne informacje

Home

Drodzy Rodzice! Jeszcze tylko kilka dni i dzieci wrócą do szkół. Będą codziennie przemierzać drogę z domu do szkoły na piechotę, a może rowem. Nawet jeśli będziecie swoje pociechy przywozić samochodem pod sam budynek, to pamiętajcie: najważniejsze jest, żeby dzieci czuły się bezpieczne i wiedziały co zrobić kiedy dzieje się coś niepożądanego.

 

 

Przede wszystkim chronić
Dziecko idąc do szkoły, wracając ze szkoły do domu, bawiąc się na podwórku, przebywając samo w domu, może stać się ofiarą przestępstwa lub nieszczęśliwego wypadku. Zagrożenia ze w ruchu drogowym, kontakt z osobą obcą, dealerem narkotyków, rozboje, pobicia, wymuszenia pieniędzy (zastraszanie, grożenie pobiciem), a także przypadki obecności bezpańskich psów na naszych ulicach - to kilka, z wielu niebezpieczeństw, na które narażone są dzieci, pozostające bez opieki. Brawura, lekkomyślność, brak doświadczenia, a także nieświadomość istniejących niebezpieczeństw - skutkuje niejednokrotnie tragicznymi wydarzeniami. Miejmy tego świadomość i nie zapominajmy o tym.


Dbanie o bezpieczeństwo dziecka to przede wszystkim zadanie Rodziców
To My, Rodzice powinniśmy uświadomić sobie zagrożenia, na jakie narażone jest nasze dziecko. Od naszej postawy, od tego, czy będziemy umieli nauczyć je radzenia sobie w trudnych sytuacjach, poczucia odpowiedzialności za siebie, swój dom i bliskich zależy bardzo wiele. To My, Rodzice powinniśmy przestrzegać zasad i być dla dzieci wzorem prawidłowego postępowania w każdej sytuacji. Pamiętajmy, że od nas, dzieci przejmują wzorce zachowań. Tylko dziecko świadome zagrożeń będzie unikać nierozsądnego zachowania i skutecznie chronić się przed staniem się ofiarą przestępstwa.


Najpierw zadanie domowe dla nas Rodziców
Wydaje się to oczywiste, ale w natłoku codziennych obowiązków często tym zapominamy. Bezpieczeństwo dziecka w drodze do szkoły/domu, możemy zwiększyć choćby przez:

 • wybór najbezpieczniejszej trasy - zwróćmy uwagę na natężenie ruchu osób i pojazdów, miejsca szczególnie niebezpieczne, przejścia przez jezdnie, tory kolejowe, kładki, wykopy czy choćby oświetlenie ulic. Czasami lepiej pójść dłuższą ale bezpieczniejszą trasą. Przypominajmy dziecku, że nie można zbaczać ze wspólnie ustalonej trasy,
 • wpajanie odpowiednich nawyków i uczenie przepisów ruchu drogowego oraz właściwego zachowania się w ruchu drogowym. Jeśli nasze dziecko widzi że przebiegamy przez ulicę w niedozwolonym miejscu czy przechodzimy na czerwonym świetle to ono będzie robić tak samo jak my,
 • nie dawanie dziecku do szkoły większych kwot pieniędzy wtedy ich nie zgubi ani nie narazi się na bycie ofiarą kradzieży. Dziecko musi wiedzieć, że nie może zostawiać w kieszeni kurtki pieniędzy czy kluczy do mieszkania, a jeśli już je zgubi czy straci powinno niezwłocznie Was o tym powiadomić,
 • natychmiastowe reagowanie i zawiadomienie Policji lub Straży Miejskiej, dyrekcji szkoły, gdy dziecko zacznie być prześladowane przez starszych kolegów, którzy wymuszają pieniądze lub inne rzeczy strasząc, grożąc pobiciem, lub w jakikolwiek inny sposób naruszają prawo;
 • zwrócenie uwagi dzieciom na zagrożenia ze strony osób OBCYCH:
  • dziecko nie powinno przyjmować od OBCYCH słodyczy, napojów oraz prezentów;
  • nie może mówić OBCYM o tym, gdzie mieszka; pod żadnym pozorem nie powinno iść z osobą nieznajomą w jakiekolwiek miejsce przez nią wskazane czy wsiadać z OBCYM do samochodu;
  • nie powinno zatrzymywać się przy OBCEJ osobie, jeśli w pobliżu nie ma ludzi;
  • jeśli OBCY będzie próbował je zatrzymać powinno biec w kierunku, gdzie są ludzie (do sklepu, do urzędu czy na pocztę, itp.), jeśli będzie taka potrzeba - nie wstydzić się wołać o pomoc.

Drodzy Rodzice! Nie straszmy dziecka strażnikiem miejskim czy policjantem, bo w razie zagrożenia nie prosi o pomoc osoby, której się boi i do której nie ma zaufania.

Nieznany pies może być groźny
Wielu z nas ma psa w domu i każdy się zgodzi ze stwierdzeniem, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Ale obcy pies nie będzie się zachowywał jak nasz pies, bo nas po prostu nie zna. Aby uniknąć sytuacji pogryzienia dziecka przez psy nauczmy je, że:

 • nie wolno dotykać i głaskać psów bezpańskich lub obcych, bez zgody właściciela;
 • nie powinno się przeszkadzać psu w jedzeniu; nie należy zabierać przedmiotów pilnowanych przez psa;
 • nie można drażnić zwierząt, bić i rzucać w nie kamieniami.

Jeśli zauważcie obce dziecko w tarapatach, nie przechodźcie obojętnie! Zainteresujcie się, spróbujcie pomóc - w razie potrzeby zadzwońcie na Policję 112, 997 lub do Straży Miejskiej 013 47 43 607 lub alarmowy 986. Możemy zapobiec nieszczęściu.