Witajcie w SP 12

Szkoła Podstawowa nr 12 w Krośnie zaprasza do zapoznania ze swoją witryną internetową. Mam nadzieję, drogi Gościu, że znajdziesz tu wszystkie potrzebne informacje

Home

„Poznaj Polskę” to przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki, którego  przedmiotem  jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

Dzięki udziałowi w tym projekcie uczniowie klas 7 i 8  naszej szkoły 27 października 2021 roku uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej, dofinansowanej przez MEiN, zwiedzając trzy ,spośród wskazanych przez ministerstwo, obiekty – Kopalnię Soli „Wieliczka”, Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie oraz Trakt Królewski. Organizatorami przedsięwzięcia byli: p.Katarzyna Zajdel – kierownik wycieczki, wychowawca kl.8A, p.Ireneusz Rodycz – wychowawca kl.8B, p.Magdalena Machnik - wychowawca kl.7A, p.Bernadeta Dziadosz – wychowawca kl. 7B; ponadto opiekę sprawowały panie: Mariola Rodycz i Barbara Stanek.

Obydwa ważne dla naszej historii obiekty cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży. Każde z nich pozwoliło uczniom w praktyczny sposób odkrywać ślady  przeszłości oraz  stworzyło warunki do zdobywania wiedzy, nowych doświadczenia i umiejętności.

W Kopalni Soli „Wieliczka” uczniowie ,po pokonaniu 800 schodów i zejściu na głębokość 135 metrów pod ziemię, znaleźli się w solnym królestwie. Przemierzając podziemną trasę turystyczną, podziwiali wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby. Największy podziw wzbudziła wyjątkowa Kaplica św. Kingi, która zachwyciła swoim przepychem i oryginalnością wystroju.

Zamek Królewski na Wawelu to jeden z najważniejszy zabytków w Polsce. Tu nasza młodzież zwiedzała komnaty królewskie, poznając bogatą historię tego miejsca, dowiadując się wielu informacji i ciekawostek dotyczących władców Polski, przypominając ważne wydarzenia historyczne. Uczniowie w poszczególnych salach muzealnych mogli podziwiać piękny wystrój wnętrz, a zwłaszcza bogato zdobione i misternie tkane arrasy wykonywane na zamówienie króla Zygmunta Augusta mieszkającego niegdyś na Wawelu.

Trakt Królewski, czyli Droga Królewska, którą spacerowali uczestnicy wycieczki,  to najbardziej atrakcyjna i najczęściej uczęszczana trasa turystyczna w Krakowie. Nazwa nawiązuje do czasów, gdy trasę ten przemierzały wspaniałe orszaki królewskie udające się na wzgórze wawelskie z okazji wielkich uroczystości.

Ponadto młodzież naszej szkoły w Krakowie zwiedziła Sukiennice, kościół Mariacki, krypty Józefa Piłsudskiego oraz Marii i Lecha Kaczyńskich.

Kraków i Wieliczka przywitały nas słoneczną pogodą. Można było zatem podziwiać niezwykłe zabytki w tych miejscach oraz delektować się piękną polską złotą jesienią.