CYTAT DNIA
"Kto weźmie książkę do ręki,
albo się czegoś nauczy,
albo ubawi,
albo zaśnie...
W każdym przypadku skorzysta..."
Henryk Sienkiewicz
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszamy do biblioteki w godzinach:
poniedziałek
8.00 – 11.30
wtorek
7.30 – 13.00
środa
8.00 – 13.00
czwartek
10.00 – 12.30
piątek
7.30 – 13.00
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dla ciekawskich, spragnionych przygód…
VI Noc Bibliotek - "Klimat na czytanie", 10 października 2020 r.
Szósta edycja Nocy Bibliotek, akcji dla bibliotek organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, odbędzie się 10 października 2020 r. pod hasłem "Klimat na czytanie". Zgłoszenia ruszyły 15 czerwca br. na stronie Nocy Bibliotek
Tegoroczna edycja będzie realizowana w przestrzeni realnej i/lub wirtualnej, w zależności od sytuacji epidemiologicznej.
Szczegółowe informacje o akcji, w tym materiały do pobrania, znajdują się na stronie https://nocbibliotek.ceo.org.pl/o-akcji/
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki do ciekawych propozycji na temat książki
https://czytio.pl/blog/10-ciekawostek-na-temat-ksiazek-z-okazji-25-rocznicy-dnia-ksiazki-i-praw-autorskich/ Od informacji o najmniejszej książce po informację, ile zapłacono za najdroższą książkę na świecie.
https://czytajpl.pl/ Informacje m.in. o nowościach wydawniczych (co warto czytać), wywiady z pisarzami, nagrody literackie…
https://alicjamakota.pl/blog-o-ksiazkach/ Czytamy m.in.:
Porozmawiajmy o książkach!
Wpisy dla moli książkowych i osób rozpoczynających przygodę z literaturą :)
Teksty książkowe i okołoksiążkowe – ciekawostki literackie, rekomendacje czytelnicze, cenne lekcje z książek.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Przeczytaj mnie…
Książki, które warto przeczytać; zainteresują zarówno siedmiolatków, jak i dzieci starsze.
Przyjdź do biblioteki i pożycz je…
Kłopoty rodu Pożyczalskich
Mary Norton
Tematyka: fantastyka, przygoda
Opis książki
Klasyka światowej literatury dziecięcej: zabawna opowieść o perypetiach rodziny Pożyczalskich – maleńkich istot, które próbują wygodnie żyć w mieszkanku pod podłogą swoich ludzkich sąsiadów.
Poznajcie Pożyczalskich: Strączka, Dominikę i ich córkę Ariettę. Mają po kilkanaście centymetrów wzrostu i mieszkają pod podłogą starego domu. Wszystko, czego im trzeba, "pożyczają" z mieszkania olbrzymów znad sufitu. Ale pod żadnym pozorem nie mogą być przez nich widziani – by przetrwać, muszą ukrywać swoje istnienie. Wszystko idzie dobrze do momentu, gdy Strączek zostaje dostrzeżony przez Chłopca. Czy Pożyczalscy będą musieli uciekać?
Kłopoty rodu Pożyczalskich to powieść zaliczana do złotej klasyki światowej literatury dziecięcej. W 1952 roku została nagrodzona najważniejszym brytyjskim wyróżnieniem w dziedzinie książek dla dzieci – The Carnegie Medal. Pół wieku później uznano ją za jeden z dziesięciu najlepszych tytułów w siedemdziesięcioletniej historii tej nagrody. Zapoczątkowała pięciotomowy cykl o losach rodziny Pożyczalskich, który podbił serca i poruszył wyobraźnię czytelników na całym świecie.
Mary Norton (1903–1992) urodziła się w Londynie. Była aktorką w słynnym teatrze Old Vic. Gdy na świat przyszły jej dzieci zaczęła pisać. Jest autorką m.in. Gałki od łóżka wydanej w serii "Mistrzowie Ilustracji".
Amelia i Kuba. Godzina duchów / Kuba i Amelia. Godzina duchów
Rafał Kosik
Tematyka: dla dzieci, detektywistyczna, humor, fantastyka, przygody
Opis książki
Amelia i Kuba. Godzina duchów oraz Kuba i Amelia. Godzina duchów to opowieść o nawiedzonym domu, ale tym razem nie jest to budynek sprzed wieków, lecz nowy apartamentowiec na warszawskim osiedlu, do którego dopiero zaczynają się sprowadzać mieszkańcy, typowi przedstawiciele polskiej klasy średniej.
Jedenastoletnia Amelia poznaje jedenastoletniego Kubę, a zwykła przeprowadzka okazuje się początkiem niezwykłej przygody, w którą zamieszani będą: Amelia i Kuba, szalony naukowiec, legwan Franek, sąsiadka – pani Kożuszek, nadpobudliwy pies Imbir, pewna nierozgarnięta Celebrytka, nowa linia jogurtów, wybitnie inteligentny dziewięcioletni brat Amelii i absolutnie postrzelona, złośliwa sześcioletnia siostra Kuby. No i jeszcze… DUCHY. Takie całkiem współczesne.
Nietypowe jest to, że tak naprawdę całość tworzą dwie książki. Jedna opowiada historię Amelii, druga Kuby. Każda jest zamkniętą całością, ale aby zrozumieć tę drugą osobę, warto przeczytać wersję „przeciwną”, dopiero wtedy opowieść będzie pełna i wszystko się wyjaśni.
Jak napisał Agaton Koziński w „Polska The Times”: „Całość aż iskrzy się od humoru, zabawnych (ale czasami strasznych) zdarzeń. Wygląda na to, że Kosik znalazł kolejny zestaw bohaterów, którzy popularnością dorównają Felixowi, Netowi i Nice”.
Źródło: czasdzieci.pl
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Literackie nagrody, o których warto wiedzieć!
Jakie literackie nagrody warto poznać? Zobaczcie, jak nagradzane są najlepsze książki i ich autorzy!
Na książkach często można znaleźć informację, że one lub ich autor są laureatami jednej z literackich nagród. To ważna informacja dla czytelnika – wskazująca na to, że ma on do czynienia z książką z wyższej półki, o dużej wartości.
Które nagrody literackie warto znać i na które warto zwrócić uwagę? Oto krótki przegląd tych najważniejszych.
Laury międzynarodowe
Są rozpoznawane i cenione na całym świecie. Na samym szczycie tego rankingu znaleźć się musi oczywiście Literacka Nagroda Nobla. Przyznaje się ją już od 1902 roku, a do 2015 roku wyróżniono nią już 112 autorów z całego świata. Wśród polskich laureatów prestiżowego wyróżnienia znaleźli się m.in.: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz czy Wisława Szymborska.
Kolejne istotne wyróżnienie to Nagroda Bookera – przyznawana od 1969 roku w Wielkiej Brytanii. Nominowany był do niej m.in. Stanisław Lem. W USA zaś największy prestiż przynosi National Book Award, przyznawana od 1936 roku – obecnie w czterech kategoriach: literatura piękna, literatura faktu, literatura młodzieżowa i poezja.
Nie sposób nie wspomnieć też o Nagrodzie Pulitzera. Choć kojarzymy ją przede wszystkim z dziennikarstwem – przyznaje się ją również za osiągnięcia w dziedzinie literatury i muzyki - łącznie w 21 kategoriach.
Polskie wyróżnienia
Na rodzimym rynku wydawniczym również nie brak nagród literackich, które rozpoznają nawet ci, którym nie po drodze z codziennym czytaniem. Za najważniejszą można uznać przyznawaną od 1997 roku Literacką Nagrodę Nike. Laureatami tego prestiżowego wyróżnienia byli m.in. Wiesław Myśliwski, Olga Tokarczuk, , Jerzy Pilch, Andrzej Stasiuk czy Dorota Masłowska.
Dobrze znane są także Paszporty „Polityki” – jeden z nich każdego roku trafia do twórcy literatury – już od 1993 roku. Teodor Parnicki, Marcin Świetlicki, Wojciech Kuczok, Marek Krajewski czy Zygmunt Miłoszewski – to tylko kilkoro spośród laureatów na przestrzeni lat.
Wysoki prestiż to również Nagroda Fundacji im. Kościelskich – jest przyznawana już od ponad pięćdziesięciu lat przez Fundację, której siedziba mieści się w Genewie. W ostatnich latach wyróżniono nią m.in. Szczepana Twardocha czy Jacka Dukaja.
Na sam koniec wspomnimy o nagrodzie związanej z jedną kategorią literatury – z fantasy. Mowa o Nagrodzie im. Janusza Zajdla, przyznawanej od 1984 twórcom najlepszych powieści i opowiadań ze świata fantastyki.
Źródło: Empik Pasje. Magazyn online