Witajcie w SP 12

Szkoła Podstawowa nr 12 w Krośnie zaprasza do zapoznania ze swoją witryną internetową. Mam nadzieję, drogi Gościu, że znajdziesz tu wszystkie potrzebne informacje

Miło nam poinformować, że 5 grudnia 2019r nasze Szkolne Koło Wolontariatu „Podaj Dalej” otrzymało tytuł laureata konkursu "Zasłużony dla Wolontariatu" w kategorii wolontariat grupowy. Finałowa gala odbyła się w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza z okazji IX Krośnieńskiego Dnia Wolontariatu. Konkurs "Zasłużony dla Wolontariatu" jest okazją do nagrodzenia działań przejawiających się w niesieniu pomocy innym. W tym roku na 9. edycję konkursu wpłynęły 23 wnioski w dwóch kategoriach: wolontariat indywidualny i wolontariat grupowy. Komisja konkursowa zdecydowała o przyznaniu 12 nagród w pierwszej z nich i 3 w drugiej. Relacja z Gali
Wolontariat to przede wszystkim powołanie, a nie praca za darmo. To jedna z możliwości angażowania się w sprawy społeczne. Szkolne Koło Wolontariatu „Podaj dalej”  powstało w roku szkolnym 2010/2011 z inicjatywy pani Marzeny Sajdak, która jeszcze do ubiegłego roku szkolnego była jego opiekunem wraz z panią Mariolą Przetacznik . Członkami  koła byli uczniowie zarówno ówczesnego Gimnazjum nr 5 jak i Szkoły Podstawowej nr 12  w Krośnie. Od obecnego roku szkolnego jego członkami są już tylko uczniowie Szkoły Podstawowej.   
W ramach działalności Szkolnego Koła Wolontariatu „Podaj dalej” organizowane są spotkania popularyzujące wiedzę o wolontariacie, służące organizacji wszelakich zbiórek i akcji charytatywnych. Praca wolontariuszy w Szkolnym Kole Wolontariatu „Podaj dalej” stwarza każdemu młodemu człowiekowi szansę na rozwój własnej osobowości. Pozwala na rozwijanie posiadanych umiejętności. Przyczynia się do odkrywania nowych talentów, nawiązywania nowych znajomości i przyjaźni, uczy też pracy. Buduje poczucia sensu z faktu pomagania innym i uzyskanie poczucia satysfakcji. Przede wszystkim przyczynia się do ciekawego i twórczego spędzenia wolnego czasu przez młodych ludzi.
Działania Szkolnego Koła Wolontariatu obejmują:
 
• Zbiórki nakrętek w akcji Zakręcamy Nakrętki co roku od początku istnienia wolontariatu min. zbiórka na Marysię Zawiszę, Maksia Paradysza, Maćka Huczwy
• Zbiórka rolek papierowych na potrzeby Krośnieńskiego Ośrodka Terapii Zajęciowej dla osób Niepełnosprawnych
• Zbiorki makulatury
• Zbiórki pościeli, ręczników środków czystości na potrzeby Krośnieńskiego Hospicjum 
• Wykonywanie żonkili na Akcję Pola Nadziei 11 razy
• Udział w XI edycjach akcji Krośnieńskie Pola Nadziei
• Udział w III edycjach akcji „Świąteczne pierniczki” dla Hospicjum
• Kilkakrotne dyżuru w RCKP – zbiórka na Hospicjum
• Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - 8 edycji
• Zbiórka materiałów papierniczych i zabawek na potrzeby Domu Dziecka w Długiem
• Zbiórka Karmy dla zwierząt na potrzeby Krośnieńskiego Przytuliska- 3 kolejne lata
• Udział w akcji Misie Ratownisie 
• Udział w Akcji MIŚ organizowanej prze Maltańską Służbę Medyczną
• Udział w Kweście na rzecz Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta
• Akcja „Góra Grosza” - 7 edycji
• Ubiegłoroczna zbiórka odzieży i żywności dla mamy wychowującej 3 dzieci 9, 3 i 2 lata
• Od 2016 r. uczestniczymy w akcji Strażacka Jazda nocą i jeździliśmy już dla Hani, Oliwki, Olusia i Grzegorza.
• Tydzień Wody w związku z przeprowadzaną kampanią Polskiej Akcji Humanitarnej ,,Studnia dla Południa" .Środki ze sprzedaży gadżetów PAH oraz z Dnia Słodkości zostały przeznaczone na realizację projektów humanitarnych w Sudanie Południowym oraz Somalii.
 
DZIĘKUJĘ I GRATULUJĘ wszystkim wolontariuszom, którzy przez te wszystkie lata oddawali cząstkę siebie, aby POMAGAĆ i nieśli radość.Dziękuję i gratuluję także pani Marzenie Sajdak za te kilka dobrych lat opikieki nad wolontariatem w MZS nr 2 w Krośnie.
Mariola Przetacznik